W kwietniu 2024 r. z okazji Święta Szkoły w Szkole Podstawowej nr 6 w Wejherowie dokonano uroczystego otwarcia zrealizowanego przy udziale nauczycieli, uczniów oraz rodziców naszych dzieci, szkolnego ogródka p.n. „Miododajne rabatki >Szóstki< pod klonem”. Celem tego projektu jest poznawanie przyrody poprzez własne doświadczenia, poszerzenie wiedzy na temat uprawy i pielęgnacji roślin, a także wyrobienie świadomości, jak wielkie znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemów mają owady. Uroczystego otwarcia ogródka dokonali: Dyrektor Szkoły – Pan Piotr Litwin, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Sonia Skiba oraz nauczycielki – Pani Anita Zaborowska i Pani Aleksandra Lis.
Pierwsze kwietniowe nasadzenia roślin – maliny, porzeczka, borówka, agrest, lubczyk, truskawka, koperek, rojnik, kocimiętka, mieczyki, aronia, cebula, pietruszka, estragon, powój, rabarbar, kwietna łąka, których dokonali uczniowie, rodzice i nauczyciele. W maju posiano dynie i słoneczniki. Plony z rabatek można było skosztować w szkolnej stołówce.
Wrześniowe lekcje przyrody w roku szkolnym 2024/2025 w klasie IV a. Uczniowie obserwowali pogodę w stacji pogodowej, określali kierunki geograficzne i poznawali gatunki roślin.
UWAGA!!!
Korzystając z rabatki każdy uczeń zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem rabatki i przestrzegania go.
Cztery pory roku w przyrodzie. W listopadzie uczniowie klasy VI a wraz ze swoją wychowawczynią p. Anitą Zaborowską przygotowują rabatkę na przyjście zimy. Usunęli chwasty, przycięli lawendę i grabili liście.
Klon zwyczajny, pod którym mieści się rabatka, jest bardzo okazały. W pracach porządkowych zawsze pomaga Pan Tadeusz. Dziękujemy!
Grudniowe lekcje przyrody w klasach IV a i IV b. Uczniowie poznali zasady pielęgnacji i uprawy roślin. Nauczyli się rozpoznawać gatunki roślin, które rosną na rabatce oraz poznali wiele tajemnic roślin.
Styczniowe lekcje przyrody, uczymy się wyznaczać kierunki geograficzne. W poszukiwaniu wiosny!
Pszczoła murarka
Murarka ogrodowa, murarka ruda (Osmia bicornis) – gatunek pszczoły samotnej z rodziny miesierkowatych (Megachilidae). Jest wykorzystywana gospodarczo do zapylania upraw.
Murarki nie mają królowej, owady nie atakują człowieka, nie mają nawyku obrony gniazda. Ten gatunek pszczoły pojawia się w ogrodzie na początku kwietnia. Osobniki żyją około 7-8 tygodni.
Murarka ogrodowa to pszczoła samotnica, która jest na dużą skalę wykorzystywana przez ogrodników do zapylania roślin. Określa się ją również jako pszczołę wiosenną, bowiem lata zazwyczaj do końca czerwca.
Dlaczego warto zaprosić ją do swojego ogrodu?
Murarka, w przeciwieństwie do pszczół miodnych, nie produkuje żadnych produktów pszczelich. Odgrywa jednak bardzo ważną rolę w ekosystemie, bowiem odpowiada za zapylanie roślin wcześnie zakwitających. Jest to możliwe z tego względu, że znacznie lepiej niż pszczoły miodne znosi niskie temperatury.
Co warto wiedzieć o pszczołach murarkach?
Murarki wzięły swoją nazwę od sposobu, w jaki zakładają komory dla jaj. Pszczoły wykorzystują do tego celu puste łodygi roślin, w środku których budują gniazda z mieszanki gliny oraz śliny. W tych komorach składają jaja i gromadzą pyłek mający służyć jako pokarm larwom, które wylęgną się z jaj. Przy okazji pozyskiwania pyłku z kwiatów zapylają je. Na końcu murarki zaklejają wejście do gniazda. Po złożeniu i zalepieniu wejść do gniazd owad ginie. Jego cykl życiowy jest zatem jednoroczny. Ze złożonych jaj wylęgają się larwy, które żywią się pyłkiem, snują oprzędy i we wrześniu poczwarki przepoczwarzają się. Zimę spędzają już w formie dorosłej w kokonie, z którego wygryzają się wiosną i powtarzają cały cykl.
W kwietniu w szkolnym ogródku zasiano groszek i wilca oraz posadzono ziemniaki, których plony będziemy mogli skosztować na talerzach w stołówce szkolnej. Teraz czekamy na pierwszych lokatorów domku dla owadów.
A na lekcjach przyrody ćwiczymy kierunki świata.