Szkoła Podstawowa nr 6 w Wejherowie aktywnie włącza się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

WYSTAWA

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Wejherowie zaangażowani zostali w zbiórkę pamiątek związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, budową wolnego państwa oraz II wojną światową. Efekty ich działań przedstawione zostaną w formie wystawy w szkolnej Izbie Pamięci imienia Władysława Gady w listopadzie 2018 roku i będzie można oglądać już 7 listopada 2018r.

Wśród eksponatów znajdą się pamiątki rodzinne i materiały z lokalnych archiwów i eksponaty, przekazane przez uczniów i kombatantów odwiedzających Izbę Pamięci, między innymi pocztówka z 1939 roku, modlitewnik z 1938 roku, biżuteria, prasa międzywojenna i wojenna, pasiaki z KL Stutthof, mundur kapitana Antoniego Kasztelana, hełmy, fragmenty uzbrojenia).

W październiku uczniowie klas VII i VIII oraz klas III gimnazjum obejrzą film: „Miasto z morza”, gdzie dowiedzą się jaka była historia miasta Gdyni, która z niewielkiej osady rybackiej dzięki długofalowym planom oraz upartości stało się najważniejszym portem II RP. Głównym propagatorem tej idei był wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski. Zapewne dzięki temu będą dobrze przygotowani do kolejnego działania, jakim oczywiście jest :

 

WYCIECZKA- „ŚLADAMI NIEPODLEGŁEJ”

ORAZ DO SALI HISTORYCZNEJ W URZĘDZIE MIASTA WEJHEROWA

W ramach projektu „Niepodległa” zorganizowana zostanie także wycieczka patriotyczna pt.:„Śladami Niepodległej” związana z miejscami , wydarzeniami i postaciami historycznymi, mającymi miejsce w XX – leciu międzywojennym.

Wycieczkę rozpoczniemy w Pucku, miejscu, w którym Józef Haller zaślubił Polskę z morzem. Pojedziemy także do Władysławowa, by zwiedzić „Hallerówkę” – zabytkowy obiekt, wybudowany w 1922 roku, należący do generała Hallera i jego rodziny. Następnie udamy się do Gdyni – „miasta z morza i marzeń”, symbolu odbudowy i wielkości II Rzeczpospolitej. Zwiedzimy port, który był najnowocześniejszym na całym Bałtyku, weźmiemy udział w lekcji historii w Muzeum Miasta Gdyni.

To nie koniec wycieczek.

W październiku odbędą się wycieczki pod hasłem : „Osiągnięcia II Rzeczy pospolitej w naszym mieście” do sali historycznej „Wejherowo Okresu Międzywojennego” Urzędu Miasta Wejherowa . Tam między innymi uczniowie zapoznają się z postacią Teodora Bolduana, burmistrza miasta ,wielkiego patrioty, człowieka prawego.

 

INSCENIZACJA, DEBATA, KONCERT, STOISKA PROMUJĄCE POLSKIE PRODUKTY

W czwartek 8 listopada 2018r., wzorem lat ubiegłych, przybędą do naszej szkoły znakomici goście – przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz Rady Rodziców, którzy wspólnie z nami będą świętować 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Obejrzymy inscenizację związaną z tym radosnym wydarzeniem i będziemy mieli okazję porozmawiać z naszymi gośćmi na temat współczesnego patriotyzmu, tego ogólnopolskiego i lokalnego. Czym jest patriotyzm i jak dzisiaj być patriotą, czy warto się angażować i pracować dla dobra kraju – na te i na inne pytania znajdziecie odpowiedź w debacie, w której wezmą udział przedstawiciele klas starszych i oddziałów gimnazjalnych.

Następnie radosnym odśpiewaniem „Jeszcze Polska nie zginęła” rozpoczniemy koncert pieśni patriotycznych, w którym wezmą udział klasy IV, V i VI.

W tym dniu będziemy podziwiać szkołę udekorowaną w barwy biało-czerwone .Również zostaną przygotowane specjalne stoiska z produktami polskimi pod hasłem:„ Cudze chwalicie swego nie znacie”-kupuj polskie produkty –wspieraj naszą gospodarkę.

 

PRZEJAZD AUTOBUSAMI MIEJSKIMI W WEJHEROWIE

Pragniemy także podzielić się naszą radością z mieszkańcami Wejherowa. W tym celu nawiążemy współpracę z MZK Wejherowo i grupa naszych uczniów przebrana w stroje z epoki międzywojennej będzie jeździła miejskimi autobusami i śpiewała patriotyczne pieśni. Biało-czerwone flagi, postać Piłsudskiego i specjalne wydanie naszej gazetki z pewnością wzbudzi radość i podziw pasażerów. Mamy nadzieję, że zachęcimy ich do wzięcia udziału w obchodach Święta Niepodległości i zainteresujemy ich naszą szkołą.

HAPPENIG KLAS MŁODSZYCH

100 lat temu Polska wróciła na mapę Europy!

Tę radosną wiadomość w formie małego happeningu przekażą uczniom klas młodszych ich starsi koledzy i koleżanki. W towarzystwie samego marszałka Piłsudskiego i biało-czerwonych flag przemaszerują szkolnymi korytarzami i zawitają do sal lekcyjnych. Po uroczystym powitaniu marszałka wspólnie zaśpiewają wybraną piosenkę.

 

Klasy 0 – III dla NIEPODLEGŁEJ

W klasach 0-III będą odbywały się zajęcia na których uczniowie będą wykonywać dekoracje dotyczące 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wykonane zostaną biało- czerwone kotyliony. Niektóre klasy udadzą się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, gdzie wezmą udział w różnorodnych zajęciach i przygotują prace związane z symbolami narodowymi.

9 listopada odbędzie się „Mini koncert pieśni patriotycznych”, podczas którego uczniowie obejrzą prezentację multimedialną, będą śpiewać pieśni patriotyczne i recytować wiersze.

Na przełomie października i listopada przeprowadzony zostanie konkurs plastyczny „Symbole narodowe” dla uczniów klas 0-III.

W listopadzie uczniowie klas III wezmą udział w quizie wiedzy o Polsce, a dzieci z zerówki przygotują montaż słowno-muzyczny dla rodziców i kolegów z równoległych grup.

 

MŁODE PIÓRA DLA NIEPODLEGŁEJ

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusz Kościuszki w Wejherowie będą mieli możliwość wzięcia udziału w specjalnej edycji szkolnego konkursu, który wpisał się na stałe w kalendarz szkolnych wydarzeń artystycznych : ,,Wszystko jest poezją, każdy może być poetą”. W ramach projektu uczestnicy podejmują się napisania tekstu poetyckiego, tematycznie związanego z szeroko pojmowanym patriotyzmem. Ważnym aspektem konkursu jest dostrzeżenie przez uczestników wielkowymiarowości tego pojęcia i pokazanie (poprzez wiersz), w jaki sposób uczniowie odczuwają jego związek z ich rzeczywistym życiem. Dlatego organizatorzy konkursu zachęcają do podjęcia wyzwania napisania utworu poetyckiego odnoszącego się do osobistych doświadczeń znaczenia patriotyzmu. Chodzi o dostrzeżenie wartości pielęgnowania postaw patriotycznych nie tylko w ich szerszym znaczeniu, ale także w kontekście przywiązania do własnej, lokalnej małej ojczyzny. Prace konkursowe zostaną ocenione przez powołane jury. Zwycięskie wiersze zostaną – zgodnie z tradycją szkoły – wydane w formie tomiku poezji „ Młode Pióra” a laureaci  będą uczestniczyć w wycieczce „Śladami Niepodległej” zorganizowanej specjalnie na tę okazję.

 

NIEPODLEGŁA NA SPORTOWO

Ponieważ „W zdrowym ciele zdrowy duch” pragniemy uczcić świętowanie na sportowo ,dlatego zaangażujemy uczniów w turniej sprawnościowy „Niepodległej”, który odbędzie się w listopadzie.

Czeka nas dużo niespodzianek, zapraszamy do włączenia się w nasze działania.

Działania w ramach programu „Godność ,Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 


REALIZACJA PROJEKTU


Cała społeczność naszej szkoły angażuje się w przygotowania do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Mieszkańcy Wejherowa – 100 lat temu Polska wróciła na mapę świata!

W dniach 7 i 9 listopada 2018r. grupa uczniów klas VIII pod opieką p. Arendt i p.Albeckiej jeździła autobusami MZK obwieszczając wszystkim radosną wieść – Polska wróciła na mapę świata! Marszałek Piłsudski, Tadeusz Kościuszki i uczniowie ubrani w stroje z epoki międzywojennej, wzbudzali wielkie zainteresowanie pasażerów i mieszkańców miasta. Śpiewane przez uczniów pieśni patriotyczne wywoływały wspomnienia i łzy wzruszenia.Wiele osób podejmowało wspólny śpiew i brawami nagradzało inicjatywę uczniów. Dużym zainteresowanie cieszyła się okolicznościowa gazetka promująca naszą szkołę, w której umieszczono wszystkie działania związane ze stuleciem odzyskania Niepodległości.

Dodatkowo, nasza grupa „autobusowa ” w dniu 9 listopada 2018r. odwiedziła dzieci z Przedszkola „Urwis”. i tam Piłsudski obwieścił odzyskanie niepodległości przed stu laty przez państwo polskie, a Tadeusz Kościuszko, który tę walkę zapoczątkował, został przedstawiony w hymnie szkolnym.Wizycie towarzyszyły pieśni patriotyczne i wspólne z przedszkolakami wykonanie „Piechoty”.

Przechodząc z jednej linii autobusowej na drugą ,przystawaliśmy w różnych punktach miasta i śpiewaliśmy o Legionach i ułanach, obwieszczając mieszkańcom to radosne święto. Brawa i ciepłe słowa pod adresem uczniów były dla nas największą nagrodą.

7 i 9 listopada 2018r. klasy młodsze odwiedziła grupa uczniów z Tadeuszem Kościuszką i Józefem Piłsudskim na czele. Uczniowie byli ubrani w stroje z epoki międzywojennej i wyposażeni w biało-czerwone flagi. W czasie krótkiej inscenizacji, którą rozpoczął sprzedawca gazet, Marszałek Józef Piłsudski obwieścił powstanie niepodległej Polski.

Mini konkurs historyczny ze znajomości najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski zakończył się koncertem pieśni patriotycznych, do którego klasy młodsze włączyły się z wielką radością.