16 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Wejherowie miał miejsce Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. W tym szczególnym dniu udział wzięli uczniowie klas I – VIII szkoły podstawowej oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.

W ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzono sześć warsztatów w których wzięli udział uczniowie klas I – VIII. Tematami warsztatów były m.in:

1. „Hasła, loginy i bezpieczne logowanie”
  2. „Niebezpieczne okienka w grach oraz filmach w sieci”
  3. „Wizerunek w sieci”

Ważnym punktem dnia były spotkania edukatorki z uczniami w auli szkoły.  Podczas pierwszego spotkania edukatorka omówiła problemy związane z niebezpiecznymi sytuacjami w internecie m.in. kontaktami z obcymi w sieci, zachęcającymi reklamami i wygranymi w wirtualnym świecie. Pogadanka została uatrakcyjniona poprzez filmik przedstawiający w jaki sposób reagować w wyżej wymienionej sytuacji. Po filmie odbyła się krótka dyskusja o przedstawionych w materiale sytuacjach. Szczególnie ważne było omówienie działań profilaktycznych.

Podczas drugiego spotkania zaprezentowany został film nt. cyberzagrożeń. Po filmie odbyła się krótka dyskusja o przedstawionych w materiale sytuacjach. Na wspólnym spotkaniu edukatorka przedstawiła podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa wśród uczniów oraz informacje gdzie można uzyskać pomoc w sytuacjach zagrożeń.

Na zakończenie edukatorka spotkała się z Radą Pedagogiczną przekazując podstawowe informacje dotyczące programu cyfrowobezpieczni,  cyberzagrożeń oraz zaprezentowała wszystkie materiały, jakie w ramach projektu przygotowano dla nauczycieli do dalszej pracy z uczniami np poprzez godzin wychowawczych z wykorzystaniem bogatej biblioteki materiałów ze strony internetowej projektu www.cyfrowobezpieczni.pl. Prowadząca zachęciła również nauczycieli do udziału w kursie e-learningowym. Edukatorka przedstawiła również autorską prezentację pt. Nowoczesne narzędzia TIK w nauczaniu. Poprzez wykorzystanie internetowych narzędzi zachęciła do uatrakcyjnienia lekcji czego efektem będzie podniesienie jakości pracy szkoły.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, a w szczególności p. Mentor Marzeny Hennig Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej nr 6 przebiegł sprawnie, zgodnie z planem oraz w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze. Uczniowie byli bardzo aktywni i chętni do zdobywania wiedzy nt. cyberzagrożeń.

Przeprowadzony Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego z pewnością poszerzył wiedzę uczestników w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.

Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Miasta w Internecie.

Edukatorka cyfrowobezpicznych: Anna Zatwarnicka

Mentor szkolny: Marzena Hennig